Д.Гамалій. До історії церков на Броварщині – 1990

005-До истории церквей на БроварщинеЗ перших же днів більшовицької влади почалося безпрецедентне нищення культових споруд, історичних пам’ятників, святинь нашого народу. Священослужителів оголошували ворогами на роду, піддавали тортурам, висилали в північно-східні райони Імперії. Історія нищення церков у Броварському районі – така ж, як і по всій Україні.

На зорі радянської влади у кожному, навіть невеликому селі, була церква. Значення її важко переоцінити. Це була справжня святиня для людей. Сюди вони приходили в дні релігійних свят і щонеділі, тут одержували благословення на подружнє життя і життя вічне, тут думали про спасіння душі і намагалися жити, не порушуючи Заповідей Господніх, не зобижаючи ближніх, піклуючись про старих батьків, про самотніх і недужих. Отже, храм Божий був не лише осередком духовної культури, а й моральності.

Уже в семидесятих роках на валу у Світильному була знищена дерев’яна церква. Кому вона заважала?

Як зазначає Павло Алеппський у «Подорожі Антиохійського патріарха Макарія до Москви у XVII столітті» (Переклад з арабської, СпБ -1898 р. с. 38), у Гоголеві у 1658 році було «…дві церкви: одна в ім’я Преображення з 1631 року, друга – Різдва Богородиці. Є також церква ляхів, ще не добудована: наш Владика Патріарх велів жителям освятити її, добудувати і здійснювати в ній службу, назвавши в Ім’я святого Георгія».

Церква Преображення Господнього побудована у 1766 році на віддалі від церкви Різдва Богородиці в одну чверть версти, а від церкви Св. Покрови в 5 верстах. У 1862 році надійшло прохання жителів Гоголева до Чернігівської консисторії про побудову в Гоголеві церкви Різдва Богородиці. У 1864 році стояло питания про побудову нової дзвіниці на місці старої церкви Преображення, а Нова була поруч. В архівах зберігається план цер­ковного кладовища та креслення церкви Різдва Богородиці.

У Чернігівському архіві знайшов чимало фактів з Історії будівництва церкви у Требухові. Церква Св. Трійці була побудована у 1714 та перебудована у 1851 р., документи про її побудову датовані 1740 роком. У 1869 р. була споруджена й дзвіниця.

У Княжичах у 1885 році була побудована дзвіниця церкви Преображення Господнього.

Зберігається в архіві кольорове креслення дзвіниці, церкви, план садиби та пояснювальна записка до планів. У Плоскому церква була побудована у 1768 р. Це одна з небагатьох, що збереглася до наших днів. У Красилівці церква Архангела Михаїла була зведена у 1704 році, у Великій Димерці, згідно з архівними даними, уже у 1564 році існувала церква. Село було у володінні Києво-Печерської Лаври. Про церкву Різдва Богородиці у Ядлівці (Перемозі) є відомості за 1656 рік. с. Семиполки. Храм Святої Трійці стояв в центрі стародавнього укріплення 3 1647 року.

Літківський храм Святого Миколи у 1767 році перебував у віданні Видубецького монастиря. При ньому були шпиталь, школа, де вчителем був дяк. У Рожівці відомий храм Св. Миколи з 1705 року. У Пухівці церква Св. Покрови була побудована у 1714 році. Вона згоріла у 1740 році I була поновлена у 1751 р. За переказами церква у 1620 році уже існувала.

Храм Святої Трійці перенесений у Троєщину у 1681 р. з Київського жіночого монастиря, де в­конував роль трапезної. На 1863 р. у цьому селі було дві церкви.

На сьогодні у нашому районі залишилося лише сім храмів, в тому числі у селах Требухові, Плоскому. Заворичах. Гоголеві, Княжичах, Зазим’ї, Великій Димерці.

Д. ГАМАЛІЙ, член Всеукраїнської Спілки краєзнавців

Просмотры(33)