Якби не війна, то Борис Крамаренко безперечно був би професійним музикантом чи художником. У рідному селі Ярославка, що на Чернігівщині, хлопець закінчив 7 класів і поступив у Київське музичив училище. Лише рік навчався, а потім — війна. Заняття припинились. Сісти у вагон на було можливості, і хлопець по шпалах, подолавши відстань понад 70 кілометрів, прийшов до своєї домівки.
Коли у серпні 1943 року наші війська визволили від гітлеровців село, мобілізували на фронт й 17-річного Бориса. У запасному піхотному полку пройшов короткочасний курс солдатської науки стріляти першим номером з дискового кулемета, «Дегтярьова». Потім форсував Дніпро в районі Пущі-Водиці. З боями полк від Києва просувався до Фастова, Білої Церкви, Таращі. У засніжену зиму 1944-го дійшов молодий воїн до Корсунь-Шевченківського. де на той час наші війська створили для гітлерівців другий Сталинград, оточивши одну танкову і десять піхотних дивізій.
17 лютого німці кинулись на прорив, щоб вирватись із смертельного кільця. Танки з десантниками на броні посунули долиною у західному напрямку. Борис Крамаренко із помічником Іваном Войтенком, знаходились в окопі кулеметом у другій лінії оборони. Вони бачили, як броньовані машини зім’яли першу лінію оборони. Танки робили різкі повороти біля окопів, загортаючи в землю наших бійців. І раптом «Тигр» посунув на окоп, де знаходився Борис зі своїм напарником, який заряджав диски. Іван, щоб уникнути зустрічі з танком, вискочив з окопа і тут же був прошитий кулями. Борис причаївся з протитанковою гранатою. Здригалась земля. Величезна машина з хрестами наближалась. Борис, напружившись, з усієї сили жбурнув гранату під гусеницю. Пролунав вибух. Траки роз’єднались, танк, розвернувшись, присипав землею в окопі Бориса Крамаренка. Танкісти відкрили нижній люк, і німці з якимись папками документів намагались втекти.
Неподалік височів пагорб, де був розташований командний пункт командира дивізії. Там перебував на той час відомий військовий кореспондент Костянтин Симонов. Комдив бачив двобій солдата з «Тигром», наказав офіцеру та солдатам, взяти у полон танкістів, відкопати і привести до нього відважного воїна. З’ясувалось потім, що полонений екіпаж мав при собі цінні документи.
За цей подвиг відважного І солдата було представлено до першої нагороди — ордена Слави, а Костянтин Симонов написав у бойовому листку та і у фронтовій газеті розповідь, як боєць підбив,танк.
Борис одержав новий кулемет, іншого помічника і знову пішов на бойову позицію. На тій ділянці, де він прицільно стріляв по фашистах, ворожа піхота так і не зуміла прорватись з оточення. Вже другого дня командир роти представив рядового Крамаренка для нагородження медаллю «За відвагу».
З тяжкими боями фронт котився на захід. На Вінниччині біля села Балабанівка підрозділ потрапив у оточення. На світанку прийняли рішення вирватись із смертельного кільця. Наші бійці пробирались узліссям по глибокому снігу і натрапили на кулеметну точку. Командир послав одного солдата, щоб той гранатою знищив ворожу обслугу. Воїн поповз по глибокому снігу. Йому вдалося наблизитись лише на кілька десятків метрів. Німці помітили і чергою розстріляли. Виконати доручення поповз з лівого боку інший солдат і теж загинув. Третьому довелося виконувати бойове доручення Борису Крамаренку.
— Ось прийшла моя смерть, — промайнула у солдата думка. Перехрестився, взяв за орієнтир дерево і поповз по снігу, щоб наблизитись до кулеметника з тилу. Це йому вдалося. Жбурнув гранату, знищив ворожу обслугу. Підрозділ вирвався із смертельного кільця. Бориса було поранено. Його непритомного підібрали санітари, відправили до шпиталю. А у підрозділі вважали солдата загиблим, представили до нагородження посмертно медаллю «За бойові заслуги», батькам похоронку надіслали. У селі Балабанівка, при визволенні якого від гітлерівців загинуло в бою майже 300 наших бійців, поховали всіх у братській могилі, де у переліку полеглих і прізвище Бориса Крамаренка записали.
Після шпиталю знову Борис потрапив на фронт, одержав звання гвардії сержанта, став командором відділення полкової розвідки. У Дрогобичі за проведення операції по врятуванню від знищення фашистами нафтових свердловин та нафтопереробного заводу гвардії сержанта Крамаренка представили до нагородження другим орденом Слави.
Наприкінці 1944-го року фронт наблизився до стратегічного міста Кросно, що під Краковом. Німці замінували все і готувались висадити житлові квартали в повітря, коли туди увійдуть наші війська і техніка. Командир взводу лейтенант В.І. Єрошенко наказав Борису Крамаренку взяти своє відділення розвідників і відправитись разом з ним, щоб знищити вузол управління вибухівкою.
Уночі розвідники непомітно перейшли лінію фронту, а на світанку, нарешті, натрапили на приміщення, де були пекельні машинки. Зав’язався рукопашний бій. Німецький офіцер кинувся з ножем на лейтенанта Єрошенка, вдарив його лезом у руку, а потім вдруге замахнувся, щоб нанести смертельний удар в груди. Гвардії сержант Крамаренко вчасно полоснув з автомата, і німець впав на землю. Розвідники врятували місто від знищення. Бориса Крамаренко в цьому бою розривна куля поцілила в праву ногу вище коліна Стікаючи кров’ю, солдат втратив свідомість, а бойові друзі вважали, що вій загинув, відтягли до бетонної труби, де вже лежали тіла полеглих бійців. За врятування командира та успішне проведення операції гвардії сержанта Крамаренка представили до нагородження третім орденом Слави. Посмертно, Він потрапив у списки загиблих при визволенні міста Кросно, а батькам вдруге надіслали похоронку про загибель сина. Борис довго лежав серед мертвих. Доки санітари не звернули увагу, що в одного бійця сіпнулись вії, здригнулась рука. Пульс бився і Бориса відправили до шпиталю.
Знову воскрес Борис Крамаренко. Потяглись довгі місяці лікування спочатку в Польщі, а потім у Донбасі. Увесь час гноїлась рана. Лікарі пропонували ампутувати ногу, але мужній солдат терпляче витримував, коли йому кожного разу хірурги чистили загниваючу кістку, робили з інтервалами 13 операцій. Він прагнув повернутись додому з понівеченою, але своєю ногою. На шпитальному ліжку багато малював, адже крім музичних здібностей мав і до цього хист.
Лише в травні 1947 року інвалід другої групи Борис Крамаренко на милицях з’явився і в батьковому домі в селищі Бобровиця. Усю війну Борис Степанович пройшов а вірою в Бога і ще на фронті вирішив: якщо повернеться живим, то служитиме в церкві. Коли трохи одужав, почав ходити до Успенської церкви у Бобровиці, співав у церковному хорі, робив розписи храму, малював ікони, У 1950 році одружився із сільською дівчиною Параскою Петрівною. Згодом став дияконом – помічником Священика.
Отець Борис грає на піаніно, акордеоні, скрипці, гітарі, балалайці. Коли войовничі атеїсти закрили у Бобровиці церкву, він з дружиною, сином та донькою переїхав на постійне проживання у Бровари, служив протодияконом спочатку в Троїцькій, а нині – у Петропавлівському храмі Української православної церкви разом із священиком, тож отцем Борисом, колишнім фронтовиком.
Болять у отця Бориса фронтові рани. До цього часу у шиї стирчить осколок фашистської міни. 50 років гноїлась і не заживала рана на нозі. Лише п’ять років тому у Броварській лікарні, коли процес загнивання кістки почав прогресувати, довелось ампутувати праву йогу вище коліна. На Подолі на протезному заводі зробили отцю Борису «ногу», але важить вона майже вісім кілограмів і ходити на ній важко.
Своєрідний подвиг добросердечності і турботи здійснила дружина отця Бориса – Параска Петрівна. Вона завжди була опорою для чоловіки.
Вдома отець Борис ходить з паличкою і милицею, а коли потрібно проводити в храмі Божу службу, одягає протез, обрядове, вбрання. Чотири роки тому під час служби в храмі протез намуляв культю і потекла на підлогу кров. У вівтарі отцю Борису стало зле. Жінки замість бинтів приносили йому свої хусточки. Отця Бориса відвезли до лікарні. А віруючі згодом написали листа на підприємство до Німеччини, щоб там зробили отцю Борису зручний протез. Таки ж і зробили, та ще й безплатно «ногу» фронтовику, яка важить лише два кілограми.
У 60 та 70 роки, коли фронтові побратими частіше зустрічались, отець Борис побував у Балабанівці, де його урочисто вітали. А потім стерли на братській могилі прізвище Крамаренка. Їздив отець Борис і до міста Кросно на свою другу братську могилу, де теж було викарбувано його прізвище серед загиблих. Поляки спеціально влаштували йому почесну варту, вручили орден. Зустрічався колишній фронтовик зі своїми командирами, котрі теж вважали його загиблим.
Борис Степанович Крамаренко – єдиний серед священнослужителів не лише у нас в Україні, а й у країнах і СНД, повний кавалер ордена Слави. Відважний фронтовик має також дві медалі «За відвагу» та три «За бойові заслуги». За бої в Карпатах на Дуклинському перевалі його нагороджено чехословацьким орденом. Одержав отець Борис також президентський хрест та відзнаку митрополита православної церкви – воїнський хрест Святого Дмитра Солунського четвертого ступеня. Таку нагороду в Україні мають лише двое священнослужителів.
Прикро, але цю розповідь про мужню і скромну людину хочу закінчити Із докором на людську черствість стосовно колишнього воїна. Інвалідом II групи Борис Степанович став ще у роки війни. П’ять років тому Йому ампутували праву ногу, але чиновники від медицини за весь цей час так і не знайшли можливість переглянути інваліду трупу.
М. КРАВЧЕНКО.
Просмотры(41)